Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Clay Spray "Cls" Clay Lube for Decon Clay 500ml

11,99€
Contents: 500mlUnit price (23,98€ / l)
incl. 19 % VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
12 in stock

— Ready for immediate dispatch, delivery time 1-2 days

Schnellbestellung 4 Varianten
Koch-ChemieClay Spray "Cls" Clay Lube for Decon Clay 500 ml
In stock (12 units)
SKU D1-KCX-368500EAN 4260188686618
11,99€
Contents: 500mlUnit price (23,98€ / l)
Koch-ChemieClay Spray "Cls" Clay Lube for Decon Clay 2x 500ml
Low stock (6 units)
SKU D1-KCX-368500_2EAN 4260188686618
23,50€ 23,98€
Contents: 1000mlUnit price (23,50€ / l)
Koch-ChemieClay Spray "Cls" Clay Lube for Decon Clay 3x 500ml
Low stock (4 units)
SKU D1-KCX-368500_3EAN 4260188686618
34,89€ 35,97€
Contents: 1500mlUnit price (23,26€ / l)
Koch-ChemieClay Spray "Cls" Clay Lube for Decon Clay 10 liters
In stock (1 unit)
SKU D1-KCX-368010EAN 4260188686601
68,49€ 73,99€
Contents: 10lUnit price (6,85€ / l)

Benefits of Detailing1

📦 Shipping from just €5.90 within Germany
🤝🏻 Free delivery from €89
🚀 Fast shipping & short delivery times
💬 Car care expert customer service

EAN: 4260188686618  |  SKU: D1-KCX-368500

Advanced lubricant spray for the application of cleaning clays

Erlebe eine neue Dimension der Fahrzeugpflege mit dem Koch-Chemie Clay Spray "Cls", einem innovativen Gleitspray, das die Leistung von Reinigungskneten verbessert und makellose Sauberkeit ohne Rückstände ermöglicht.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Shipping within Germany from €5.90 with delivery times of 1 to 2 business days. For orders over €89, we ship free of charge with DHL within Germany.

Need your order by the next day? Discover Express Shipping starting from €14.90.

We ship your order to 🇩🇪 Germany, 🇦🇹 Austria, 🇨🇭 Switzerland, 🇳🇱 Netherlands, 🇧🇪 Belgium, 🇱🇺 Luxembourg, 🇫🇷 France, 🇮🇹 Italy, 🇪🇸 Spain, 🇵🇹 Portugal, 🇩🇰 Denmark, 🇸🇪 Sweden, 🇭🇺 Hungary, 🇨🇿 Czech Republic, 🇸🇰 Slovakia and 🇸🇮 Slovenia.

Learn more

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Step up your car care with the Koch-Chemie Clay Spray "Cls" clay lube for decontamination clay

Want a glass-smooth surface before you polish? That's where the Koch-Chemie Clay Spray "Cls" earns its keep. This clay lube is the partner you reach for whenever you break out a clay bar, helping it glide across the panel for a flawless finish. The formula is built to keep marring to a minimum and let you wipe off clean, with no greasy film left behind. Perfect on smooth surfaces like paint and glass, it changes the way you decon a car.

  • Keeps marring down: the slick glide means far less risk of the clay dragging and scratching.
  • No greasy film: unlike a lot of lubes, it doesn't leave that unwanted residue behind.
  • Makes your clay last: the special blend stretches the life of your clay bars and pads.

Properly clean, properly glossy

The Koch-Chemie Clay Spray is formulated to clean efficiently but gently, so even the most stubborn bonded contaminants come off without a fight. You're left with a flawless surface that brings the gloss of your paint right back out.

Dead simple to use, results that speak for themselves

Using it couldn't be easier: spray it onto the area you're working and go over it with a clay bar. Any residue wipes off with a microfibre cloth, which saves you time and gets you impressive results.

At home on all kinds of surfaces

Paint, glass or any other smooth surface — the Koch-Chemie Clay Spray is versatile enough to handle the lot, leaving a spotless finish that protects your car's value and keeps it looking its best.

Not sure about Koch-Chemie Clay Spray "Cls" Clay Lube for Decon Clay? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Koch-Chemie Clay Spray "Cls" Clay Lube for Decon Clay

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Material composition

2-butoxyethanol (CAS 111-76-2, EC 203-905-0) — 1 – < 5 % and 2-Octyl-2H-isothiazol-3-one (CAS 26530-20-1, EC 247-761-7) — 0.0015 – < 0.01 %


Warning

Harmful

Harmful

Hazard statements

May cause an allergic skin reaction.H317

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray.P261
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention.P333+P313
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


VOC content

< 1.3 % — proportion of volatile organic compounds.


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Koch-Chemie

Koch-Chemie steht seit über 50 Jahren für professionelle Autopflege auf höchstem Niveau. Die Marke vereint deutsche Chemie-Kompetenz, präzise Forschung und praxisorientierte Anwendung. Alle Produkte werden im eigenen Labor entwickelt und in Deutschland produziert – mit Fokus auf Leistung und Materialverträglichkeit.

Das Besondere: Koch-Chemie denkt Fahrzeugpflege als System. Reinigung, Politur und Schutz greifen perfekt ineinander, sodass jedes Fahrzeug effizient, schonend und sichtbar besser gepflegt wird. Egal ob für professionelle Aufbereiter oder Enthusiasten – Koch-Chemie liefert messbare Ergebnisse: tiefen Glanz, glatte Oberflächen und nachhaltigen Werterhalt.

Mit klaren Standards, innovativer Technologie und echtem Qualitätsbewusstsein ist Koch-Chemie heute einer der führenden Hersteller der professionellen Fahrzeugaufbereitung – und bei Detailing1 bekommst du die gesamte Produktvielfalt dieser Marke.

Contact

Koch‑Chemie GmbH
Einsteinstr. 42, 59423 Unna, Deutschland

+492303986700
info@koch-chemie.com

koch-chemie.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500ml
  • Artikelnummer
    D1-KCX-368500
  • EAN
    4260188686618
  • Herstellernummer
    368500
  • Gewicht
    575 g

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from purchase on account and installment payments. Your payment information is always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • DHL
  • DPD
  • UPS
  • FedEx

Your order will reach you in just 1-2 days with DHL, DPD or UPS from €5.90. Shipping with DHL is free for orders over €89. Need it faster? Choose from our express shipping offer. Questions about shipping?

Passend dazu im Ratgeber

View all
Koch Chemie Koch-Chemie auf Detailing1 kaufen